Dobrih 20 let po prvem poletu Sinjega galeba med mlade bralce, je v razburkane vode odraščajočega mladega človeka zaplul Odisej. Tudi tokrat gre zahvala za še eno kvalitetno zbirko knjig, ki jih krasi logo antične ladje, pesniku in njenemu ustanovitelju, prvemu uredniku, Ivanu Minattiju.
Kot prvo delo je leta 1974 v zbirki Odisej izšel znanstveno-fantastični roman Robinzon v vesolju avtorja Giannija Padoana, temu pa je sledila izvirna realistična povest slovenske avtorice Branke Jurca Ko zorijo jagode. Do praznovanja abrahama leta 2024 zbirka šteje že več kot 157 del.
Če izhajamo iz grške mitologije in kralja otoka Itaka, Odiseja krasijo pogum, spretnost, modrost. Prav takšni pa so bralci knjig zbirke Odisej – pogumni, da se podajo na pot prebiranja prav nič »pocukranih« temveč izredno problemsko usmerjenih življenjskih zgodb ter ob koncu branja samo še bolj modri, kajti kot tako je branje namenjeno mladim, ki radi mislijo.
Da je Odisejeva podoba danes dokončno oblikovana, gredo zasluge prevajalcu Vasji Cerarju, ki je uredništvo mladinskega leposlovja prevzel leta 1992. Znal je prisluhniti potrebam mladih po literaturi brez dlake na jeziku, literaturi, ki si upa pisati o tabujih in tudi ne ravno lepih straneh odraščanja. Znanstveno-fantastična dela začnejo tako izhajati v novonastali zbirki Srednji svet, v Odiseju pa svoj prostor najdejo izvirna in prevedena dela, ki govorijo o resničnem življenju najstnikov in želijo nagovoriti predvsem odraščajoče bralce med 14. in 18. letom.
Najstništvo je hkrati eno najlepših, a zaradi številnih sprememb tudi eno bolj napornih obdobij v življenju. Zato je za mladostnika še kako pomembno, da se zaveda, da se vse te spremembe ne dogajajo zgolj in samo njemu kot posamezniku. Zbirka Odisej je tako lahko čudovita zračna blazina, ki ublaži morebitne nevarne udarce najstniške miselnosti »nihče me ne razume«.
Odisej, hvala za pomembno sporočilo, ki ga prinašaš mladim – »niste sami«.